Zanim zostali sławni. Malarskie początki wielkich postimpresjonistów - wykład
Kiedy: | 2024-11-21 |
---|---|
Czas trwania: | 18:00 |
Koszt wstępu: | bezpłatne |
Zapraszamy na drugi z serii trzech wykładów organizowanych w kontekście wystawy „Van Gogh. Historie jednego obrazu”. O malarskich początkach wielkich postimpresjonistów opowie poeta, historyk sztuki i publicysta Paweł Bień.
21 listopada, g. 18.00, wstęp bezpłatny
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Hlonda 1
Wykład będzie transmitowany również online oraz tłumaczony na PJM (polski język migowy).
Trzej wielcy mistrzowie postimpresjonizmu - Vincent van Gogh, Paul Gauguin i Paul Cézanne - zapadli w pamięć miłośników malarstwa, kolekcjonerów i badaczy jako wyraziste indywidualności twórcze. Przemierzając europejskie czy amerykańskie galerie, bez trudu możemy rozpoznać niepowtarzalny styl każdego z wymienionych mistrzów.
Ale co poprzedzało moment ukształtowania przez nich własnego języka malarskiego?
Prace z dojrzałego okresu wszystkich trzech artystów, prezentujące wykrystalizowaną, autorską wizję sztuki. Warto jednak pamiętać, że często droga ich malarskich poszukiwań była kręta i przynosiła najzupełniej zaskakujące rezultaty. Podczas listopadowego wykładu skupimy się na wczesnej twórczości van Gogha, Gauguina i Cézanne'a. Przy tej okazji poszukamy odpowiedzi na pytania: jak ewoluowała ich twórczość, które jej aspekty rozwijali, a które porzucili, i przede wszystkim - czy malarską zmianę zawsze można rozumieć jako rozwój?
O prowadzącym:
Paweł Bień (ur. 1994) - poeta, historyk sztuki, publicysta.
W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo.
Pracuje w Dziale Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie oraz współpracuje z kilkoma galeriami jako kurator wystaw. W latach 2016-2021 zawodowo związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.
Uhonorowany kilkunastoma nagrodami. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021), ponad stu artykułów popularnonaukowych o malarstwie nowożytnym, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów.
Regularnie publikuje na portalu http://xn--niezasztuka-w5b.net/ oraz na łamach „Spotkań z zabytkami”, „Ruchu Muzycznego” oraz „Karkonoszy”.
Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji.
Wydarzenie sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy.