Otwarcie Ogrodu Trasowego SGGW


2025-04-18 |
Dzięki dobrej współpracy władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ze stowarzyszeniem Otwarty Ursynów 17 kwietnia 2025 roku został oficjalnie otwarty dla mieszkańców Warszawy zabytkowy ogród tarasowy, zlokalizowany za Pałacem Ursynowskim, w którym mieści się siedziba władz uczelni. Ogród tarasowy, który jest częścią rezerwatu przyrody Skarpa Ursynowska, można odwiedzać codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00.
Tarasy dzięki staraniem władz Uczelni zostały odrestaurowane z funduszy uczelni w 2017 roku. Są częścią Pałacu Ursynowskiego, którego historia sięga 1775 roku i wiąże się z pułkownikiem Józefem de Maisonneuve, ulubieńcem księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Józef de Maisonneuve nazwał majątek Roskosz (Rozkosz). Nazwa ta obowiązywała do 1822 roku, kiedy to dwór i ziemię kupił Julian Ursyn Niemcewicz, wybitny polityk, pisarz i poeta, a także przyjaciel i adiutant Tadeusza Kościuszki. Rezydencja otrzymała nazwę Ursynów od starego nazwiska rodziny Niemcewiczów.
- Dzisiejszy dzień jest dla naszej uczelni wyjątkowy – po latach starań, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, między innymi dobrej współpracy ze społecznikami ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów, możemy oficjalnie otworzyć dla społeczeństwa zabytkowy ogród tarasowy zlokalizowany za Pałacem Ursynowskim, w sercu rezerwatu przyrody Skarpa Ursynowska. Chciałbym podkreślić, że udostępnienie tej przestrzeni nie oznacza kompromisu kosztem ochrony środowiska. Wręcz przeciwnie – to dowód na to, że przy mądrej, opartej na wiedzy naukowej współpracy, możliwe jest pogodzenie ochrony cennych siedlisk przyrodniczych z potrzebą edukacji i upowszechniania wartości przyrody. Zapraszam Państwa do korzystania z tego miejsca z uważnością i szacunkiem. Niech ogrody tarasowe staną się przestrzenią inspiracji, odpoczynku i nauki– żywym symbolem tego, jak dzisiejsze miasta mogą stawać się ostojami przyrody - powiedział prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada, rektor SGGW.
- Bardzo się cieszę, że 17 kwietnia możemy wspólnie z władzami SGGW zaprosić nie tylko mieszkańców Dzielnicy Ursynów, ale przede wszystkim wszystkich mieszkańców Warszawy do zwiedzania ogrodu tarasowego poniżej Pałacu Krasińskich na Ursynowie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie duża życzliwość i pomoc JM rektora Michała Zasady, który od samego początku podjął skuteczne działania, aby doprowadzić do dzisiejszego otwarcia. Dla mnie to wspaniała informacja dla mieszkańców Warszawy, którzy od dziś mogą odwiedzić to piękne miejsce. Mam nadzieję również, że władze innej uczelni, która dzierżawi od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów teren Parku Natolińskiego pójdą w ślady za władzami SGGW i udostępnią mieszkańcom Warszawy swobodny dostęp do parku i pałacu Natolińskiego poza ścisłym rezerwatem. Dobra kultury i dobra przyrodnicze będące w domenie publicznej powinny być dostępne w sposób nielimitowany dla obywateli - powiedział Paweł Lenarczyk, przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów, radny Dzielnicy Ursynów.
– Otwarcie ogrodu tarasowego za Pałacem Ursynowskim to piękny przykład, jak dzięki dobrej woli i współpracy można przywracać mieszkańcom dostęp do historycznych miejsc o wyjątkowej wartości przyrodniczej i kulturowej. Jako lokalny samorząd z radością wspieramy takie inicjatywy, które nie tylko integrują środowisko akademickie z lokalną społecznością, ale też czynią naszą dzielnicę jeszcze bardziej otwartą i przyjazną. Dziękuję władzom SGGW, a szczególnie JM rektorowi Michałowi Zasadzie, za otwartość, zaangażowanie i realne działania na rzecz udostępnienia tego wyjątkowego ogrodu. Mam nadzieję, że to dopiero początek kolejnych wspólnych projektów, które będą służyły zarówno mieszkańcom Ursynowa, jak i całej Warszawy – powiedział Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Cezary Holdenmajer.