reklama

Newsy

25 lat Klinik Okulistycznych Optegra w Polsce. Nowoczesne metody korekcji wzroku

reklama
25 lat Klinik Okulistycznych Optegra w Polsce. Nowoczesne metody korekcji wzroku
2024-08-28

Dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska jest specjalistą okulistyki i chirurgiem refrakcyjnym z wieloletnim doświadczeniem. Zapytamy ją m.in. o rodzaje oraz wskazania do zabiegów laserowej korekcji wzroku. Dr Barbara Czarnota-Nowakowska opowie nam także, co wyróżnia Kliniki Okulistyczne Optegra i czym zajmuje się w nich na co dzień.

Pani Barbaro, miło mi poznać Panią Doktor. Na wstępie mam prośbę, aby w kilku słowach opowiedziała Pani o swojej pracy w Optegra Polska.

Mam przyjemność pełnić w Optegra funkcję Dyrektora Chirurgii Refrakcyjnej. Już od 25 lat zajmuję się laserową korekcją wad wzroku. Jako chirurg refrakcyjny wykonałam blisko 50 tys. zabiegów laserowej korekcji wad wzroku metodami Lentivu® (SMILE®), Clearvu® (PRESBYOND®), LASIK oraz PRK. Do tej pory przyjmowałam pacjentów w poznańskiej klinice, a od lipca tego roku jestem obecna także w warszawskich klinikach Optegra, na Ochocie i w Wilanowie. To spore wyzwanie, ale cieszy mnie, że mogę nieść pomoc pacjentom na tak szeroką skalę.

W tym roku Klinika Optegra obchodzi swoje 25-lecie!

Tak, to już tyle lat działalności, a co za tym idzie rozwoju chirurgii refrakcyjnej w Polsce i niesienia pomocy pacjentom okulistycznym, co napawa nas szczególną dumą. Chcę też podkreślić, że laserowa korekcja wad wzroku jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, dzięki któremu rocznie około 20 tys. pacjentów naszych klinik żegna się ze swoimi okularami korekcyjnymi i soczewkami kontaktowymi.

Gratulacje! Także za imponujący staż i dorobek naukowy Pani doktor! Proszę powiedzieć, kto może zdecydować się na zabieg laserowej korekcji wzroku?

Refrakcyjne zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są stosowane na całym świecie już od ponad 30 lat. Z tej metody usuwania wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm mogą korzystać pacjenci w wieku od 18 do nawet 65 roku życia.

Czy każdy z nas może skorzystać z zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?

Przed każdym zabiegiem pacjent przechodzi tzw. kwalifikację. Obejmuje ona kompleksowy zestaw ponad 20 badań diagnostycznych, badanie optometryczne oraz konsultację z lekarzem. Jeśli w trakcie wizyty kwalifikacyjnej okaże się, że u pacjenta występują przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku, możemy zaoferować inne rozwiązania, takie jak wszczepienie soczewek fakijnych (w skrócie ICL) i refrakcyjna wymiana soczewki, czyli RLE.

Na czym polegają te zabiegi?

Oba zabiegi polegają na wszczepieniu syntetycznej soczewki. Różnica polega na tym, że w przypadku zabiegu ICL, soczewki wszczepiane są pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka pacjenta. Natomiast refrakcyjna wymiana soczewki, czyli RLE, polega na wymianie naturalnej soczewki oka na implant - sztuczną soczewkę. Parametry soczewek są dobierane indywidualnie do potrzeb i uwarunkowań anatomicznych oka. Wszystko po to, aby uzyskać najlepszy efekt, jakim jest wyraźne widzenie i poprawa komfortu życia.

Osoby po 40-tym roku życia nierzadko odczuwają pogorszenie wzroku. Jak sobie z tym poradzić?

Po 40-tym roku życia może pojawić się tzw. starczowzroczność (presbiopia). To naturalny, lecz nieodwracalny proces związany ze starzeniem się gałki ocznej. Na szczęście, istnieje skuteczna metoda niwelowania jej skutków. To zabieg Clearvu® (PRESBYOND®), czyli laserowa korekcja starczowzroczności dedykowana pacjentom z objawami presbiopii, do jakich należą problemy z widzeniem w bliż, czyli z bliskich odległości. Wprowadziłam ją do Klinik Optegra 5 lat temu i cieszy się ona ogromną popularnością. Pacjenci po zabiegu Clearvu® (PRESBYOND®) mogą funkcjonować bez okularów do czytania, do odległości pośrednich np. komputer oraz do patrzenia w dal.

Mamy okres wakacyjny, czy warto skorzystać z laserowej korekcji wzroku latem?

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa tak naprawdę chwilę, a pacjent przebywa w klinice kilka godzin. Choć efekty zabiegów są bardzo szybkie, a niekiedy natychmiastowe, każdy pacjent otrzymuje szczegółowe wytyczne, jak powinien przebiegać okres jego rekonwalescencji. Jako, że wakacje to czas urlopowy, to doskonała okazja, aby na spokojnie zaplanować i wykonać laserową korekcję wzroku.

Jakie zabiegi są obecnie “na topie” w Klinice Optegra?

W medycynie nie ma zabiegów „ na topie”. Każdy pacjent ma inne potrzeby, inne oczekiwania i wymagania. Naszym zadaniem jest dobranie najbardziej odpowiedniej metody skorygowania wady wzroku. W grupie pacjentów młodych najczęściej wykonujemy metodę Lentivu® (SMILE®), która jest tzw. zabiegiem przez „dziurkę od klucza.”. Warto podkreślić, że nasi pacjenci doceniają ja przede wszystkim za możliwość szybkiego powrotu do swoich codziennych czynności - okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj jedynie kilka dni. W grupie pacjentów z presbiopią najczęściej wybieramy metodę Clearvu® (PRESBYOND®). Pamiętajmy, że wszystkie kliniki Optegra, jako pierwsze w Polsce, uzyskały status Centrum Referencyjnego ZEISS, a bezpieczeństwo i efekty zabiegów zapewniają lasery tego renomowanego, niemieckiego producenta.

artykuł sponsorowany




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

3°C
4.79km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM