reklama

Newsy

24 czerwca otwarte zostanie pierwsze w Polsce Muzeum Wycinanki

reklama
24 czerwca otwarte zostanie pierwsze w Polsce Muzeum Wycinanki
2023-06-21

Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie posiada unikatową, jedną z największych publicznych kolekcji wycinanek w Europie. Ma w swoich zbiorach ponad 3 500 wyjątkowych obiektów ze wszystkich najważniejszych ośrodków wycinankarstwa w Polsce, a najstarsze wycinanki w kolekcji liczą prawie 100 lat. Muzeum powstało z inicjatywy i jest prowadzone przez Konstanciński Dom Kultury.

W kolekcji Muzeum Wycinanki znajdują się dzieła wykonane przez najwybitniejsze indywidualności twórcze w historii tej dziedziny. Wiele z tych prac, prezentowanych było na prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. Multimedialną ekspozycję Muzeum Wycinanki wzbogacają unikatowe przedmioty i pamiątki przekazane Konstancińskiemu Domowi Kultury przez mieszkańców oraz bezcenne artefakty i dokumenty związane z rozwojem Papierni.

Ważną część kolekcji stanowi zbiór wycinanek przekazany Konstancińskiemu Domowi Kultury przez kolekcjonera i badacza kultury ludowej Antoniego Śledziewskiego, który jako miejsce narodzin polskiej wycinanki wskazał właśnie Konstancin-Jeziornę. Jej powstanie związane było z rozwojem miejscowej fabryki papieru, której początki sięgają 1760 roku. Fabryka jako pierwsza na ziemiach polskich zaczęła w latach 30. XIX wieku produkować cienki, nawijany na walec papier tzw. „papier bez końca”. Do jego produkcji potrzebna była celuloza pozyskiwana ze starych szmat. Fabryka skupowała je w okolicznych wsiach, których mieszkanki szybko dostrzegły w cienkim kolorowym papierze idealny materiał do zdobienia chat. Tak powstały pierwsze wycinanki, które wraz z rozwojem papierni zaczęto robić także w innych położonych wzdłuż Wisły regionach. 

Siedzibą Muzeum Wycinanki jest ponad 100-letni dawny Dom Ludowy w Konstancinie-Jeziornie zaprojektowany dla pracowników Fabryki przez znanego warszawskiego architekta Stefana Szyllera, autora m.in. budynku Zachęty i Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Budynek został zrewitalizowany i dostosowany do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej z multimedialnym programem edukacyjnym.

Z okazji otwarcia Muzeum Wycinanki zaprasza na dwudniowy otwarty program warsztatów, animacji i koncertów. Warsztaty poprowadzą mistrzynie wycinankarstwa z regionu Kurpi. Będzie można wziąć udział także w różnych warsztatach i animacjach związanych z papierem (czerpanie papieru, origami, powietrzna wycinanka) oraz kulturą ludową (ludowe panienki, lepienie z gliny, gra terenowa „na tropie kogutka”). Na scenie wystąpi m.in. duet muzyki tradycyjnej Sebastian Pikula i Jakub Cieśla, Kapela Niwińskich, która zagra koncert do tańca.

Organizator: Konstanciński Dom Kultury i Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie

Miejsce: Muzeum Wycinanki, ul. Anny Walentynowicz 18, Konstancin-Jeziorna

Inwestycja sfinansowana ze środków Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Urzędu Marszałkowskiego - dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (działanie 5.3 Dziedzictwo Kulturowe)

Darczyńca: Fundacja Most the Most

PROGRAM
24 i 25 czerwca
Wstęp wolny

wytnij cuda z mistrzyniami wycinankarstwa
zatańcz z Kapelą Niwińskich
wytrop kogutka w grze terenowej
odkryj tajemnice wycinanki
stwórz papier czerpany i powietrzną wycinankę

PROGRAM

sobota

Blok warsztatów i animacji
Od godz. 17.00-20.00
• wycinanki – warsztaty prowadzone przez mistrzynie wycinankarstwa
• warkocze ludowe, malowanie buziek, ludowe panienki
• powietrzna wycinanka (latawce)
• czerpanie papieru
• origami
• lepienie z gliny
• gra terenowa „na tropie kogutka”

Oprowadzanie po wystawie
godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00

Koncerty i pokaz tańca
godz. 18.00 Ludowa podróż po Polsce – Karolina Patla i Kacper Tracz
godz. 18.45 Pokaz tańca - Zespół tańców polskich „Kuźnia Artystyczna”
godz. 19.00 Pogodna jesień
godz. 19.25 Duet muzyki tradycyjnej Sebastian Pikula i Jakub Cieśła
godz. 20.00 koncert do tańca: Kapela Niwińskich

niedziela

Blok warsztatów i animacji
godz. 12.00-16.00
• wycinanki – warsztaty prowadzone przez mistrzynie wycinankarstwa
• warkocze ludowe, malowanie buziek, ludowe panienki
• turniej gry w wycinankowe memo
• powietrzna wycinanka (latawce)
• czerpanie papieru
• origami
• lepienie z gliny
• gra terenowa „na tropie kogutka”

Spektakl dla dzieci „O mądrych i głupcach”
scenariusz, koncepcja, opracowanie i muzyka: Katarzyna Jackowska-Enemuo
godz. 15:00

Oprowadzanie po wystawie
godz. 12.15, 13.15, 14.15, 15.15




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

2°C
0.89km/h
1006hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM