Figura Chrystusa Zmartwychwstałego - dzieło prof. Adama Myjaka
2023-05-31 |
4 czerwca zostanie odsłonięta w prezbiterium wilanowskiego Sanktuarium Opatrzności figura Chrystusa Zmartwychwstałego. To dzieło prof. Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i długoletniego rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do realizacji tego projektu zostali zaproszeni asystenci i studenci Wydziału Rzeźby ASP.
– To swoiste ukoronowanie całej mojej kariery rzeźbiarskiej i nic tak wymagającego już w życiu nie zrobię. Tak ogromnej rzeźby nigdy nie robiłem – mówi prof. Myjak. Wyraził też radość, że w realizacji przedsięwzięcia, które miało głęboki wymiar duchowy, uczestniczyli z wielkim zaangażowaniem studenci ASP – W tym naprawdę było coś mistycznego.
Gliniany prototyp rzeźby powstał w Warszawie, w pracowni przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie wykonano jej odlew z żywicy i pokryto polichromią w odcieniu mosiądzu. Ośmiometrową rzeźbę o wadze 2 ton podniesiono dźwigami i zawieszono na wysokości 17 metrów. Została w centralnym miejscu na ścianie prezbiterium umieszczona na tle pionowego złotego pasa, symbolizującego drogę prowadzącą do nieba.
Dopełnienie tej najważniejszej przestrzeni w Świątyni figurą Zmartwychwstałego Chrystusa odwołuje się do najgłębszej prawdy naszej wiary – o tym, że Jezus umarł, zmartwychwstał i na zawsze jest wśród nas żywy i obecny – która ukazuje także istotę Bożej Opatrzności.
Ogromne przedsięwzięcie – trwające ponad rok – wymagało nie tylko zaangażowania licznego zespołu realizatorów, ale także znaczących nakładów finansowych.
– Wszystkie prace przed realizacją zostały rzetelnie wycenione i tylko dzięki rosnącej Wspólnocie Darczyńców możliwe jest sfinansowanie tego wielkiego dzieła – mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej, wyliczając prace składające się na powstanie dzieła.
• Przygotowanie projektu wystroju ściany ołtarzowej do realizacji, m.in. rozstawienie rusztowań na całej wysokości nietypowej ściany oraz ich przebudowa pod montaż figury pochłoną 1,5 mln złotych.
• Dostosowanie olbrzymiej powierzchni ściany do wymogów akustycznych wyniesie prawie 4 mln złotych.
• Proces prac koncepcyjnych i twórczych nad dziełem oraz uzgodnień technologicznych wyceniono na 3,5 mln złotych.
• Realizacja infrastruktury elektryczno¬-informatycznej to koszt 1,5 mln złotych.
• Montaż dzieła pochłonie 1,5 mln złotych.
– Ufamy, że wsparcie Darczyńców pozwoli nam do końca 2023 roku zebrać środki na pokrycie wszystkich powstałych zobowiązań – mówi ksiądz kustosz Sanktuarium. – Dziękujemy za każdy dar serca, który przyczyni się do sfinansowania prac w tym historycznym momencie!