reklama

Newsy

Stopy to podstawa

reklama
Stopy to podstawa
2022-09-14

Leonardo da Vinci nazywał je machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki. Dla większości z nas są po prostu jedną z części ciała. Nasze stopy. Każdy krok uruchamia w nich 26 kości, 33 stawy, 21 mięśni i ponad 100 więzadeł. Spędzasz w biurze godziny na szpilkach lub przesiadujesz w pracy przed komputerem? Twoje stopy na pewno potrzebują regeneracji.

Jak dbać o zdrowie stóp podpowiada nam dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf – współzałożycielka i dyrektor merytoryczna FootMedica – Kliniki Zdrowej Stopy.

Stopy stanowią fundament całego ciała, podstawę narządu ruchu. To one Cię niosą każdego dnia – mówi Joanna Stodolna-Tukendorf. – Czasem jednak buntują się – puchną, bolą, zaczynają wrastać paznokcie… Pomyśl, jak często ignorujesz te sygnały? Często nie wiążemy dolegliwości stóp z naszym codziennym trybem życia. Siedząca lub stojąca pozycja w pracy, mało ruchu, niewygodne obuwie, przegrzane pomieszczenia – to wszystko wpływa na stan naszych stóp. Do tego dochodzą wady stóp i ich choroby: płaskostopie, haluksy, ostrogi piętowe, odciski.

Naprawdę warto sięgnąć po profesjonalną pielęgnację stóp. Doświadczony podolog wykona potrzebne badania, oceni stan stóp i dostosuje zalecenia do naszego stylu życia – radzi Joanna Stodolna-Tukendorf. – Niekiedy wydaje nam się, że nasze stopy są zdrowe. Nie zdajemy sobie sprawy, że bóle krzyża, odcinka szyjnego, a nawet głowy mogą wynikać właśnie z nieprawidłowego chodu, bo on wpływa na cały narząd ruchu. Więc nawet jeśli nie narzekamy na stopy badania profilaktyczne nie zaszkodzą.

Kobiece stopy pod szczególną ochroną

Pielęgnacja stóp kobiety wymaga szczególnej troski. Kobieta potrafi narazić swoją stopę na istne męczarnie – buty na wysokim obcasie, wąskie noski szpilek czy balerinki. Stopy i łydki w takim obuwiu po kilku godzinach spędzonych w biurze potrafią być obolałe, zdrętwiałe i opuchnięte. A to z kolei wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Jednak niewygodne obuwie może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Noszenie wysokich obcasów powoduje nadmierne obciążenie przedniej część stopy, co bywa przyczyną obniżenia się łuku poprzecznego stopy. Przy podniesionej pięcie kurczy się mięsień trójgłowy łydki i ścięgno Achillesa, aż w końcu dochodzi do trwałego przykurczu.

Szpilki mają też tę wadę, że całkowicie unieruchamiają stopy i mięśnie łydki. Mięśnie w ogóle nie pracują, są tylko nadmiernie napięte. To z kolei oznacza, że ograniczony jest przepływ krwi.

Groźne są również wąskie czubki butów, zwłaszcza dla osób, które mają predyspozycje do haluksów. Wąskie czubki deformują przód stopy i przyśpieszają zmiany zwyrodnieniowe.
Co jednak robić, gdy szpilki są obowiązkowym elementem zawodowego dress codu?

Pomyśl o ultracienkiej wkładce do butów na obcasie – sugeruje Joanna Stodolna-Tukendorf. – Taka wkładka nie stanowi pełnej 100% korekty, ale gdy musisz nosić w pracy szpilki, to dobre rozwiązanie. Odciążają przodostopie, zwiększają amortyzację i wyrównują rozkład nacisku na całej stopie. Pamiętaj, że lepsza jest 50-70% korekta stosowana każdego dnia, niż 100% tylko w weekendy! Wkładkę najlepiej wykonaj w gabinecie ortopodologicznym na indywidulane zamówienie. Tylko taka wkładka gwarantuje idealne dopasowanie.

Pamiętajmy też, aby po zrzuceniu szpilek nie przechodzić gwałtownie do aktywności na zupełnie płaskiej stopie. To zbyt duża różnica w pracy ścięgien i więzadeł. Gdy cały dzień chodzimy na szpilkach, warto wybrać potem obuwie na kilkucentymetrowym obcasie lub porozciągać łydkę.

Pedicure podologiczny – pielęgnacja i leczenie

Odciski, modzele, pękające pięty to częste przypadłości stóp. Szczelnie zamykamy stopy w butach prawie na cały dzień. Naskórek staje się przesuszony i traci zdolność prawidłowej regeneracji. Szczególnie dotkliwa jest dla stóp zima – nie dość, że chodzimy w ciężkim obuwiu, to w pracy przebywamy w ogrzewanym (a często przegrzewanym) pomieszczeniu.

Nic dziwnego, że gdy nadchodzi wiosenno-letni okres, nasze stopy pozostawiają wiele do życzenia.

W tym momencie wiele osób udaje się do kosmetyczki na pedicure stóp. To oczywiście może pomóc, jednak o wiele lepszym pomysłem jest fachowy pedicure podologiczny.

Pedicure podologiczny to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy, który znacznie różni się od pedicure znanego w salonie kosmetycznym – wyjaśnia Joanna Stodolna-Tukendorf. – Z jednej strony pedicure w gabinecie podologa niweluje wszelkie zmiany na skórze i paznokciach stóp, ale również zadba o ładny wygląd stóp, odpręży je oraz pobudzi krążenie krwi. Jest to zabieg, który rozwiąże wiele dolegliwości stóp i dosłownie postawi na nogi.

Podolog, w odróżnieniu od kosmetyczki, korzysta ze specjalistycznych, zawsze sterylizowanych w autoklawie narzędzi lub odpowiednio dobranych frezów. Dzięki temu usuwa wszelkie zmiany – zrogowaciały naskórek, odciski, pęknięcia na piętach. Podolog wmasowuje też specjalistyczne preparaty na bazie naturalnych składników, co powoduje, że po pedicure podologicznym efekty utrzymują się znacznie dłużej.

Sport to zdrowie – także dla naszych stóp

Aktywność fizyczna wzmacnia ciało. Jogging, jazda na rowerze czy narty pomagają utrzymać formę. Ale uwaga! Jeśli nie zadbamy o prawidłową pracę stóp, sport zamiast pomóc – zaszkodzi.

Nieprawidłowe ułożenie stopy podczas treningu, może powodować problemy z kolanami, zapalenia ścięgien czy bóle kręgosłupa, a także nawracające kontuzje np. stawu skokowego czy kolanowego.

Jeśli chcemy uniknąć wypadków i cieszyć się sportowymi endorfinami, zadbajmy o właściwe przygotowanie do wysiłku fizycznego.

Każdy, kto czynnie uprawia sport, powinien przebadać się w gabinecie podologa ortopedycznego – radzi Joanna Stodolna-Tukendorf. – Po badaniu specjalista stwierdzi, czy mamy wady stóp lub predyspozycję do określonych schorzeń, np. palucha koślawego. Jeśli tak, zaleci określony zestaw ćwiczeń i/lub zarekomenduje wykonanie indywidualnej wkładki do obuwia sportowego. Lub zaleci kilka spotkań z fizjoterapeutą, aby opracować program „naprawczy” dla Twoich stóp.

Gdy uprawiamy sport, nigdy nie możemy bagatelizować zmian na skórze stóp lub ich bólu. Umówmy się natychmiast na wizytę do ortopodologa lub fizjoterapeuty. Nieleczone kontuzje mogą wywołać powikłania, a te mogą spowodować dłuższą przerwę w ćwiczeniach.

Ćwiczyć stopy można wszędzie

Utrzymanie stóp w dobrej kondycji nie wymaga jednak sportowych poświęceń. Jeśli pracujesz długo przy biurku lub uwielbiasz filmowe maratony przed telewizorem, także możesz pomóc swoim stopom. Ważną rolę w profilaktyce zdrowia stóp pełnią ćwiczenia rozluźniające i stymulujące przepływ krwi, jak na przykład masaż na wałku lub piłeczce. Automasaż stóp rozluźni mięśnie napięte przebywaniem zbyt długo w jednej pozycji, a także mobilizuje powięź, aby prawidłowo pracowała. Rolowanie zwiększa też ukrwienie ciała, co zapobiega mrowieniu stóp i skurczom łydek.

Choć rolowanie może się wydawać prostą czynnością, nie zawsze wiemy, jakie miejsca na stopie masować, aby osiągnąć określony efekt – zaznacza Joanna Stodolna- -Tukendorf. – Fizjoterapeuta w gabinecie ortopodologicznym pokaże najlepszą technikę masażu i nauczy, jaka siła nacisku jest optymalna.

Jeśli szukamy naprawdę głębokiego masażu, a jednocześnie chcemy poprawić stan całego organizmu, możemy wybrać refleksoterapię.

Refleksoterapia stóp to masaż leczniczy, który polega na uciskaniu i stymulowaniu receptorów znajdujących się na stopach. Receptory odpowiadają poszczególnym narządom i układom ciała. Na przykład, jeśli mamy problem z nerkami, to masowany jest środek śródstopia. Właśnie tam znajduje się obszar nerek.

Refleksoterapia to nie jest zwykły masaż stóp, dlatego też powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę.

Stopy jak odciski palców

Stopy każdego człowieka są inne. Każdy z nas inaczej kładzie stopy, gdy idzie, inaczej je obciąża, inna jest sprężystość stóp. Co więcej – jeden człowiek może mieć odmienną budowę i pracę jednej stopy od drugiej.

Stopy to fascynujący element narządu ruchu – podkreśla Joanna Stodolna-Tukendorf. – W naszych klinikach staramy się przekazać pacjentom jak najwięcej wiedzy i umiejętności, aby mogli zadbać o zdrowie stóp.




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

16°C
7.72km/h
1011hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama
reklama
reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM