reklama

Newsy

Klub Miłośników Kultury Francuskiej - minirecital

reklama
Klub Miłośników Kultury Francuskiej - minirecital
2021-12-07

Wielki bard – Georges Brassens

Gośćmi najbliższego spotkania, które uświetni minirecital, będą Justyna Bacz i Jarosław Gugała

Właśnie minęła setna rocznica urodzin (22 października) i 40. rocznica śmierci (29 października) francuskiego poety i kompozytora Georges’a Brassensa. Utwory wielkiego barda cieszą się we Francji niesłabnącą popularnością. Także wielu polskich artystów sięga do dorobku francuskiego artysty, wśród nich również Justyna Bacz i Zespół Reprezentacyjny, w skład którego wchodzą m.in. Jarosław Gugała i Filip Łobodziński.

Zapraszamy na spotkanie Justyną Bacz i Jarosławem Gugałą połączone z minirecitalem utworów Georges’a Brassensa.

JUSTYNA BACZ – piosenkarka, lingwistka, autorka polskich i francuskich przekładów piosenek, piosenek z jęz. francuskiego i rosyjskiego oraz na jęz. francuski, a także tekstów i muzyki. Jej repertuar obejmuje klasykę piosenki francuskiej, piosenki polskie po polsku i po francusku. Jest laureatką festiwali piosenki francuskiej i piosenki poetyckiej w Polsce i we Francji, a także Festiwalu Pieśni L. Cohena w Krakowie. W październiku 2013 otrzymała nagrodę publiczności w Paryżu, na Festiwalu Dni Georgesa Brassensa ( Journées Georges Brassens.) W lutym 2018 r. została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadanym przez Ministerstwo Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej za działalność na rzecz kultury francuskiej w Polsce.
Nagrała 5 solowych płyt: polsko –francuską „Tête-à -tête” (2006), „Brassens mon amour”(2008) z , „Empatik” (2013), „Francuska chanson française” (2014), . „Dalida pieśń miłości”. Jej piosenki były emitowane na falach m.in. Radio France Internationale oraz Radio Libertaire.
Justyna Bacz śpiewa w Polsce, we Francji, w Niemczech, ostatnio w ramach międzynarodowego projektu podczas Weimarskich spotkań z historią. Występowała także w Szwajcarii oraz w USA. Parokrotnie była zapraszana z recitalami z okazji Narodowego Święta Francji przez Ambasadą i Konsulat Francji. Współpracuje z Instytutem Francuskim. Ośrodkami Alliance Française,Teatrem Kamienica w Warszawie. Na stałe związana jest ze sceną „ Piwnicy na Wójtowskiej” w Warszawie. Od wielu lat bierze udział wydarzeniach kulturalnych podczas Festiwalu Frankofonii, a także w Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA (Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej) organizowanym przez Stowarzyszenie Literacko-Muzyczne „Ballada”, którego jest członkinią. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kraju i za granicą.

JAROSŁAW GUGAŁA – dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta, nauczyciel akademicki I dyplomata, iberysta z wykształcenia, a także tłumacz m.in utworów Georges’a Brassensa i ich wykonawca wraz z kolegami, z którymi w 1983 roku powołał do życia Zespół Reprezentacyjny, specjalizujący się w interpretacji poezji śpiewanej. Zespół z przerwami koncertuje do dziś.

Klub powstał z myślą o osobach zainteresowanych Francją, jej kulturą i społeczeństwem, które chciałyby bliżej poznać literaturę, muzykę, sztukę współczesnej i dawnej Francji lub poszerzyć i podzielić się z innymi swoimi wiadomościami.

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu i koncentrować wokół wybranego tematu. W każdym spotkaniu przewidujemy udział atrakcyjnych gości – pisarza, tłumacza, reportażysty, fotografa, podróżnika, muzykologa, historyka i wielu innych, z którymi klubowicze będę mieli okazję swobodnie porozmawiać.

Moderatorki:
Ewa Stocka-Kalinowska – filolog romański, dziennikarz radiowy Polskie Radio Dwójka
Joanna Żurowska – filolog romański, wykładowca UW (literatura francuska XIX i XX w.).

Czwartek, 9 grudnia o godz. 18.30
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15
Wstęp wolny, reżim sanitarny




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

1°C
1.92km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM