reklama

Newsy

Wilanów Park – konkurs architektoniczny na opracowanie parku miejskiego rozstrzygnięty

reklama
Wilanów Park – konkurs architektoniczny na opracowanie parku miejskiego rozstrzygnięty
2021-05-07

Pracownia RS Architektura Krajobrazu wygrała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji parku miejskiego, który powstanie w ramach wielofunkcyjnej inwestycji Wilanów Park w Warszawie u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, Al. Rzeczypospolitej i ul. Karuzela, którą zrealizuje Nhood Polska. Jury konkursu organizowanego przez inwestora we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP doceniło dopasowanie projektu do otoczenia i oczekiwań mieszkańców, kompozycję i estetykę propozycji, a także rozwiązania ekologiczne.

Dwuhektarowa zielona przestrzeń, będąca w przyszłości integralną częścią inwestycji Wilanów Park, będzie pierwszym publicznym parkiem w Warszawie stworzonym przez prywatnego inwestora. Konkurs architektoniczny współorganizowany przez zespół Nhood Polska oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów SARP został rozstrzygnięty 7 maja. Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez pracownię RS Architektura Krajobrazu z Konstancina-Jeziornej.

– Punktem wyjścia do opracowania projektu konkursowego było dążenie do symbiozy potrzeb ludzi i środowiska naturalnego na wielu płaszczyznach. Zaprezentowana przez nas koncepcja jest odpowiedzią na aktualne, niezwykle istotne wyzwania klimatyczne i przyrodnicze. Chcieliśmy, aby nasz projekt stał się wzorcowym przykładem idei zrównoważonego rozwoju w zagospodarowywaniu komercyjnych przestrzeni publicznych, gdzie wysoka wartość lokalnego ekosystemu zostanie przywrócona i wypełniona oczekiwanymi przez mieszkańców funkcjami, a pozornie przeciwstawne dążenia będą się wzajemnie uzupełniały i wzbogacały – mówią autorzy projektu Dorota Rudawa oraz Patryk Zaręba.

W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że zwycięski projekt charakteryzuje najlepsze dopasowanie do miejsca i jego potrzeb, a także odpowiednio akcentuje otwarcia widokowe z zachowaniem indywidualnego charakteru miejskiego parku. Wysoko ocenione zostały aspekty kompozycji i estetyka proponowanych rozwiązań. Jury doceniło również dobór rozwiązań ekologicznych pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym.

– Projekt przygotowany przez zwycięzcę wyróżnia dbałość o atrakcyjną formę terenów przyległych do oranżerii, które połączą strefy gastronomii, handlu, rekreacji i wypoczynku w spójną i funkcjonalną całość, z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Gratuluję wygranej i jestem przekonany, że dzięki współpracy podczas realizacji projektu stworzymy zieloną przestrzeń, która stanie się wyjątkowym miejscem wypoczynku, rekreacji i wspólnego spędzania czasu dla mieszkańców dzielnicy Wilanów – mówi Maciej Wydrzyński, szef projektu Wilanów Park.

Prace nad koncepcją parku miejskiego w ramach inwestycji Wilanów Park są przykładem projektowania partycypacyjnego. Założenia dotyczące funkcji tego rozległego terenu zielonego zostały opracowane podczas „Rozmów sąsiedzkich”, w których w 2020 roku brali udział mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Wilanów, społecznicy, przedstawiciele samorządu i inni interesariusze. Pomysły i oczekiwania zgłoszone podczas spotkań przeformułowano w założenia konkursu dla architektów na projekt zagospodarowania parku.

– Wilanów Park będzie pierwszym naszym projektem, którego część współtworzą mieszkańcy okolicy. Ich oczekiwania związane z terenem zielonym były bardzo precyzyjne i konkretne. Stanowiły duże wyzwanie dla architektów, którzy brali udział w konkursie na opracowanie koncepcji parku – mówi Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager w Nhood Polska.

Konkurs na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w Wilanowie został zorganizowany przez firmę Nhood Polska oraz Oddział Warszawski SARP. Był to konkurs realizacyjny, nie anonimowy, przeprowadzony w tzw. formule flamandzkiej, który ogłoszono 17 listopada 2020 roku. W sumie zgłoszono 30 projektów, a do II etapu zakwalifikowano pięciu uczestników, którzy następnie prezentowali założenia opracowanych projektów przed jury. Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do tej części konkursu miało miejsce pod koniec stycznia 2021 roku. Na składanie prac uczestnicy mieli czas od 1 marca do 16 kwietnia. Następnie, pod koniec kwietnia w siedzibie Nhood Polska odbywały się prezentacje zgłoszonych projektów.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 7 maja 2021 roku. Pierwsze miejsce zdobyła Pracownia RS Architektura Krajobrazu, która otrzymała zaproszenie do wykonanie projektu parku. Drugą nagrodę otrzymała pracownia JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Masse s.c., a trzecią nagrodę otrzymał zespół w składzie Piotr Hardecki Architekt, "Abies" Architektura Krajobrazu i Maciej Nonas. Jury przyznało również dwa wyróżnienia honorowe dla Palmett Sp. z o.o. oraz konsorcjum pracowni Skala Architekci, Space Odyssey oraz Zeon Architektura Krajobrazu. Pełna lista nagrodzonych prac znajduje na stronie internetowej Warszawskiego Oddziału SARP https://konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl.

– Dziękujemy Warszawskiemu Oddziałowi SARP za współpracę przy organizacji konkursu dla architektów, wnikliwe analizy prac przygotowywanych przez uczestników i owocne, merytoryczne obrady, dzięki którym wyłoniliśmy tak ciekawą, niestandardową propozycję – podkreśla Marcin Wawiernia.

Wilanów Park jest inwestycją mixed-use, czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz otwartej na park miejski oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też przygotowane z myślą o seniorach.
Inwestycja zakłada liczne ekologiczne rozwiązania mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych czy zapewnienie bioróżnorodności. W projekcie przewidziano także m. in. stację rowerów miejskich czy cargo-bike, promujące zrównoważoną mobilność. Właścicielem terenu, na którym powstaje wielofunkcyjna inwestycja Wilanów Park jest spółka Ceetrus Polska, za prace nad jej założeniami i funkcjami odpowiada zespół Nhood Polska.

O Nhood Polska:
Nhood Polska sp. z o.o. zarządza 24 centrami i galeriami handlowymi oraz odpowiada za ich komercjalizację. Firma tworzy również projekty mixed-use wpisujące się w tkankę miejską i odpowiadające na potrzeby lokalnej społeczności. Obecnie zarządza powierzchnią handlową o wielkości blisko 700 tys. mkw. Ponadto spółka jest wyłącznym komercjalizatorem lokali o łącznej powierzchni handlowej ponad 40 tys. mkw. w 27 obiektach handlowych z hipermarketami i supermarketami Auchan. Nhood Polska rozwija działalność w takich obszarach, jak handel, nieruchomości mieszkaniowe czy biura. Więcej informacji na www.nhood.com oraz www.linkedin.com/company/nhoodpolska.

O Ceetrus Polska:
Ceetrus Polska sp. z o.o. jest właścicielem 22 Centrów Handlowych Auchan oraz Galerii Łomianki i Galerii Bronowice. Firma dysponuje również portfolio blisko 230 ha terenów inwestycyjnych. Firma powstała w 1976 roku we Francji, a dziś jest obecna w 10 krajach w Europie. W Polsce spółka prowadzi działalność od 1996 roku. Więcej informacji na www.ceetrus.pl, www.landbankceetrus.pl oraz w serwisie LinkedIn www.linkedin.com/company/ceetrus-polska
.




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

-1°C
2.06km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM