CEL NR 3 - DOBRE ZDROWIE I JAKOŚĆ ŻYCIA
2021-02-15 |
Mniej niż połowa globalnej populacji ma dostęp do niezbędnej służby zdrowia i potrzebnych leków. Choroby zakaźne i inne, zabijają co roku miliony osób na całym świecie, szczególnie w wielu regionach Afryki.
Aby zwalczyć te niepokojące statystyki, jednym z założeń zrównoważonego rozwoju jest wyeliminowanie epidemii chorób tropikalnych, takich, jak malaria, do 2030 roku. Kolejny punkt to zapobieganie i leczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków. W tym celu niezbędne jest promowanie zdrowia psychicznego i co za tym idzie - zapewnienie dostępu do takiej pomocy. Co więcej, United Nations chciałoby również zapewnić powszechną edukację seksualną, programy planowania rodziny oraz ogólną opiekę zdrowotną, w tym również zabezpieczenie przed ryzykami finansowymi. A do 2030 roku, w znacznym stopniu, obniżyć liczbę chorób i zgonów, wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody.
W Polsce średnia długość życia wynosi 81,6 lat dla kobiet i 73,6 lat dla mężczyzn. Mimo tego, że wyniki te stopniowo się poprawiają, to i tak są zdecydowanie gorsze w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Jednym z czynników mającym największy wpływ na te liczby jest dostęp do edukacji, a co się z tym wiąże - wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Właśnie dlatego, powszechne informacje dotyczące tych ważnych zagadnień są tak istotne aby osiągnąć cel trzeci. Ponadto, z każdym rokiem, liczba osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi w Polsce, znacząco wzrasta. W większości przypadków są one powiązane ze stresem lub alkoholem i nierzadko wymagają leczenia w szpitalach.
Jednym z większych programów w Polsce, mającym szerzyć świadomość w temacie zdrowia prokreacyjnego, jest “Zdrowa Mama”. Zakłada leczenie niepłodności, rozwój profilaktyki kobiet w ciąży oraz polepszenie jakości opieki okołoporodowej. Kolejną inicjatywą jest “Zdrowsze Społeczeństwo”, czyli działania, które promują aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Ważnym aspektem tego programu jest również podkreślanie korzyści tych praktyk i
ostrzeganie przed konsekwencjami ich pomijania.
Pandemia w ogromnym stopniu przyczyniła się do zaburzenia systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Jednym z jej skutków jest śmierć setek tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia, znacznie więcej niż przed 2020 rokiem. Kolejną konsekwencją przeciążenia służby zdrowia jest naruszenie programów szczepień dziecięcych w ponad 70 krajach.
Poniżej linki do innych programów oraz inicjatyw wprowadzanych w celu osiągnięcia celu nr 3:
https://sdgs.un.org/sites/default/files/publications/2001SRH%20HIV%20Linkages%20Compendium_rev.pdf
https://lezeipracuje.pl/zdalniacy
https://www.pwc.pl/pl/o-nas/biznes-kontra-smog.html
Joanna Kryda