Wilanów Park – rozpoczyna się konkurs na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w Wilanowie
2020-11-17 |
W dniu 16 listopada br. został ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji parku stanowiącego integralną część Wilanów Park, czyli inwestycji mixed-use u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, al. Rzeczypospolitej i ul. Karuzela, którą zrealizuje firma Ceetrus Polska. Oprócz ponad 2-hektarowego parku o charakterze miejskim powstanie tam otwarta przez cały rok oranżeria, przestrzenie usługowo-handlowe, kino, hotel, biura oraz przestrzenie coworkingowe. Głosy i propozycje mieszkańców dzielnicy dotyczące parku - zebrane w trakcie zrealizowanych przez firmę Ceetrus Rozmów Sąsiedzkich - stanowią wytyczne dla architektów i projektantów. Konkurs jest organizowany wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP.
„Zaprosiliśmy społeczność Wilanowa do wspólnego opracowania koncepcji nowego terenu zieleni i rekreacji, tak aby spełniał lokalne oczekiwania. W gronie mieszkańców, społeczników, radnych oraz przedstawicieli samorządu omówiliśmy i sprecyzowaliśmy oczekiwania dotyczące ponad 2-hektarowego parku o charakterze miejskim. Teraz przekazujemy te wytyczne w ręce architektów i projektantów” – mówi Maciej Wydrzyński, szef projektu.
„Z pewnością ciekawym wyzwaniem dla pracowni będzie zaprojektowanie parku o charakterze miejskim, stanowiącego spójną całość z inwestycją mixed-use wraz z całoroczną oranżerią. Serdecznie zapraszamy pracownie oraz projektantów do udziału w konkursie i liczymy na duże zainteresowanie. To bardzo wyjątkowy projekt – będzie pierwszym i jedynym w Warszawie parkiem o charakterze miejskim zrealizowanym w całości przez prywatnego inwestora” – podkreśla Maciej Wydrzyński.
Wilanów Park jest z założenia inwestycją mixed-use – czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych, w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też dedykowane seniorom. W ramach ekologicznego wymiaru projektu, inwestycja zakłada zrównoważone rozwiązania, mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych, czy troskę o bioróżnorodność. W projekcie przewidziano rozwiązania promujące zrównoważoną mobilność, m. in. stację rowerów miejskich czy cargo-bike.
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwoliło na uszczegółowienie wizji planowanej inwestycji Wilanów Park, a także przeprowadzenie partycypacyjnego projektowania z udziałem mieszkańców, społeczników i przedstawicieli lokalnego samorządu w ramach Rozmów Sąsiedzkich. Spotkania zostały przeprowadzone we wrześniu i październiku br. przez firmę A2P2 architecture & planning, która specjalizuje się w procesach partycypacyjnych, projektowaniu urbanistycznym i doradztwie na etapie przedprojektowym.
W gronie mieszkańców, społeczników, radnych, przedstawicieli samorządu oraz wszystkich interesariuszy uszczegółowione zostały oczekiwania dotyczące ponad 2-hektarowego parku o charakterze miejskim. Zgodnie z lokalnymi oczekiwaniami planowany park powinien mieć charakter naturalistyczny i łączyć tereny zadrzewione, zapewniające cień, zakrzewione oraz łąki i trawniki. Ważnym elementem parku powinna być woda, zwłaszcza kwestia związana z retencjonowaniem wody opadowej. Pod względem użytkowym park powinien pozwalać na rekreację i odpoczynek, lecz niekoniecznie uprawianie sportu. Szczególnie ważne dla mieszkańców jest umożliwienie aktywności różnych grup społecznych i sąsiedzkich czy dzielnicowego domu kultury.
Zgłoszone w ramach Rozmów Sąsiedzkich pomysły zostały uwzględnione w wytycznych do konkursu na zaprojektowanie parku i otoczenia inwestycji, który będzie organizowany wspólnie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Konkurs na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w Wilanowie organizowany przez firmę Ceetrus oraz Oddział Warszawski SARP jest konkursem realizacyjnym, nie anonimowym, prowadzonym w tzw. formule flamandzkiej oraz obejmuje fazę kwalifikacji wstępnej kandydatów (Etap I), a następnie fazę warsztatów i wyboru najlepszych prac konkursowych (Etap II). Głównym celem jest uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji ponad 2-hektarowego parku o charakterze miejskim, będącego integralną częścią inwestycji Wilanów Park. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest wiosną 2021. Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na www.konkurs-park-wilanow.sarp.warszawa.pl oraz na www.wilanowpark.pl.
O Ceetrus:
W czerwcu 2018 r. postawiliśmy sobie nowe wyzwanie: być siłą napędową w miastach przyszłości. Po 40 latach doświadczenia w branży deweloperskiej jako Immochan, staliśmy się inwestorem projektów o charakterze mixed-use pod nową nazwą, Ceetrus. Naszą misją jest łączenie ludzi poprzez tworzenie zrównoważonych, inteligentnych i tętniących życiem miejsc. Stosujemy ten sposób myślenia w codziennej pracy - tworzymy nowe projekty w oparciu o wartości społeczne i ekologiczne oraz pracujemy nad atrakcyjnością naszych istniejących inwestycji. Kluczowe jest dla nas długofalowe zaangażowanie i relacje lokalne, dlatego bardzo dużą rolę odgrywa dyskusja z mieszkańcami oraz realizacja projektów, odpowiadających na ich potrzeby.
Jednym z naszych flagowych projektów jest Cloche d’Or w Luksemburgu, w sercu nowo powstającej dzielnicy wielofunkcyjnej. Inwestycja łączy zabudowę handlową, rekreacyjną i mieszkaniową. W ramach pro-ekologicznego oraz społecznego zaangażowania, w 2018 r. przy współpracy z organizacją społeczną Sous les fraises otworzyliśmy innowacyjny ogród społecznościowy o powierzchni 4000 m2 na dachu inwestycji w Lyonie o nazwie Le Jardin Perche.