reklama

Newsy

Wilanów Park

reklama
Wilanów Park
2019-12-04

Wilanów Park – powstanie przyjazna dla mieszkańców, wielofunkcyjna przestrzeń w Wilanowie

W dniu 3 grudnia br. w Urzędzie Dzielnicy Wilanów zaprezentowana została wizja Wilanów Park, czyli inwestycji znajdującej się u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, al. Rzeczpospolitej i ul. Karuzela, którą zrealizuje firma Ceetrus Polska. Oprócz ponad 2 hektarowego parku o charakterze miejskim, ma powstać tam otwarta przez cały rok oranżeria, przestrzenie usługowo-handlowe, kino, hotel, biura oraz przestrzenie coworkingowe. Po uchwaleniu przez Miasto Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, Inwestor przeprowadzi Rozmowy Sąsiedzkie z mieszkańcami, oraz rozpisze konkurs na zagospodarowanie Parku przy oranżerii. Inwestor zakłada, że budowa Wilanów Park może rozpocząć się w przeciągu najbliższych dwóch lat i będzie trwała przez kolejne dwa lata.

Wilanów Park jest z założenia inwestycją mixed-use – czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych, w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też dedykowane seniorom. W ramach ekologicznego wymiaru projektu, inwestycja zakłada zrównoważone rozwiązania, mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych, czy troskę o bioróżnorodność. W projekcie przewidziano rozwiązania promujące zrównoważoną mobilność, m. in. stację rowerów miejskich czy cargo-bike.

„Najważniejszą funkcją Wilanów Park jest jego wymiar społeczny – zgodnie z tym, czego oczekują mieszkańcy Wilanowa, to będzie miejsce rodzinnego spędzania czasu. Stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców dzielnicy, będąc jednocześnie atrakcyjną przestrzenią także dla mieszkańców Warszawy, a obecny kształt założeń projektowych jest wynikiem naszego dialogu ze społecznością. Kluczowym wnioskiem z rozmów z mieszkańcami była potrzeba większej aktywizacji parku. Odpowiedzią jest zintegrowana z przestrzenią zieloną oranżeria, która będzie dostępna przez cały rok.” – mówi AndreDecroix Dyrektor ds. Rozwoju i Inwestycji w Ceetrus Polska.

„Wilanów Park stanie się integralną częścią dzielnicy i pozwoli na rozwijanie się lokalnej społeczności, która korzystać będzie z funkcji komercyjnych i kulturalnych. W naszych projektach zawsze bardzo ważne jest wspieranie lokalnych aktywności, łączenie ludzi wokół nowo powstającego miejsca, i tym samym podnoszenie jakości życia w okolicy.” – podkreśla Maciej Wydrzyński, Szef Projektu.
W czasie organizowanych w poprzednich latach Rozmów Sąsiedzkich, dotyczących zagospodarowania terenów pod inwestycję Wilanów Park, największą potrzebą zgłaszaną przez mieszkańców Wilanowa było tworzenie terenów zieleni, umożliwiających aktywne spędzanie czasu. Mieszkańcy Wilanowa podkreślali także potrzebę utworzenia miejsca międzypokoleniowego, pro-ekologicznego, tworzonego przy współpracy z lokalną społecznością. Inwestycja Wilanów Park zakłada utworzenie parku o charakterze miejskim. Park i tereny zieleni będą stanowiły ponad 40% obszaru całej inwestycji. Udostępniona zielona przestrzeń parku wraz z całoroczną oranżerią stworzy możliwość prowadzenia wielu aktywności dla mieszkańców dzielnicy oraz Warszawy, takich jak np. ogród społeczny, sporty miejskie czy organizacja lokalnych eventów sąsiedzkich. W wymiarze ekologicznym inwestycja zawiera wiele najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak pozyskiwanie energii słonecznej, retencję wody deszczowej, która będzie wpływała do zbiornika który wzbogaci krajobrazowo park, czy przewidzenie miejsca dla uli na dachach budynków. Nasadzenia drzew w parku zaplanowane zostały bezpośrednio w gruncie, bez garażu pod spodem. Obecność łąk kwietnych i różnego rodzaju gatunków roślin, w tym drzew, owocowych, pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność.

Teren planowanej inwestycji Wilanów Park zajmuje przestrzeń ponad 7ha, z czego 3 ha stanowić będzie park oraz ogólnodostępne przestrzenie publiczne otaczające inwestycję. Budynek całorocznej oranżerii zaplanowany tak, aby stworzyć spójny zielony kompleks wraz z parkiem. Funkcje handlowe obejmą mniej niż 50% zabudowy. Resztę powierzchni przewidziano dla gastronomii, rozrywki, przestrzeni biurowych i coworkingowych oraz hotelu.

„Wyjątkowym elementem naszego projektu będzie przestrzeń dla aktywności lokalnych mieszkańców, tzw. citizen-hub. To założenie, które wdrażamy jako firma we wszystkich nowych inwestycjach, np. w Lyonie czy Bukareszcie. Miejsce do organizacji spotkań sąsiedzkich, szkoleń, czy inicjatyw społecznych, połączonych ze strefą coworkingu. Ważny jest dla nas ciągły dialog z lokalną społecznością, dlatego w ramach dalszych etapów przygotowania projektu planujemy warsztaty urbanistyczne.” – mówi Daniel Piotrowski, Urbanista Ceetrus Polska.

Mocną stroną projektu i jego dużą zaletą dla mieszkańców Wilanowa jest osłonięcie terenu od trasy S2, co stworzy przyjazną i oddzieloną od ruchu przestrzeń. Po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania terenu planowane jest zorganizowanie kolejnej odsłony Rozmów Sąsiedzkich oraz ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie przestrzeni parku i otoczenia inwestycji, który będzie organizowany wspólnie z SARP. Głosy i propozycje dotyczące parku - zebrane w trakcie Rozmów Sąsiedzkich, będą jedną z podstaw do stworzenia wytycznych dla architektów i projektantów.

O Ceetrus :
W czerwcu 2018 r. postawiliśmy sobie nowe wyzwanie: być siłą napędową w miastach przyszłości. Po 40 latach doświadczenia w branży deweloperskiej jako Immochan, staliśmy się inwestorem projektów o charakterze mixed-use pod nową nazwą, Ceetrus. Naszą misją jest łączenie ludzi poprzez tworzenie zrównoważonych, inteligentnych i tętniących życiem miejsc. Stosujemy ten sposób myślenia w codziennej pracy - tworzymy nowe rojekty w oparciu o wartości społeczne i ekologiczne oraz pracujemy nad atrakcyjnością naszych istniejących inwestycji. Kluczowe jest dla nas długofalowe zaangażowanie i relacje lokalne, dlatego bardzo dużą rolę odgrywa dyskusja z mieszkańcami oraz realizacja projektów, odpowiadających na ich potrzeby.
Jednym z naszych flagowych projektów jest Cloched’Or w Luksemburgu, w sercu nowo powstającej dzielnicy wielofunkcyjnej. Inwestycja łączy zabudowę handlową, rekreacyjną i mieszkaniową. W ramach pro-ekologicznego oraz społecznego zaangażowania, w 2018 r. przy współpracy z organizacją społeczną Souslesfraises otworzyliśmy innowacyjny ogród społecznościowy o powierzchni 4000 m2 na dachu inwestycji w Lyonie o nazwie Le JardinPerche.
Więcej informacji:

http://www.ceetrus.pl/pl

https://www.linkedin.com/company/ceetrus-poland




reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

3°C
1.54km/h
1014hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama
reklama

reklama
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM