Kolacja na cztery ręce

Termin 2017-10-14
18:00 - 21:00
Miejsce Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
200 zł
Opis

W Muzeum Pałacu w Wilanowie jesienią odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie kulinarne przygotowane z myślą o wymagających koneserach zdarzeń wykwintnych i wyśmienitych. Staropolska kolacja na cztery ręce! Dania inspirowane kuchnią historyczną i regionalną przyrządzą wilanowski mistrz kuchni Maciej Nowicki oraz ceniony warszawski restaurator Aleksander Baron. Zapraszamy 14 października! 

Dwaj szefowie kuchni połączą siły i zmierzą się ze staropolskimi przepisami z pierwszych polskich książek kucharskich. Sięgając do źródeł, przybliżą zapomniane smaki, obyczaje i tradycje z XVII–XVIII wieku. Do przygotowania potraw użyją starannie dobranych, niekiedy już powszechnie zapomnianych składników. Zasiądźcie przy wilanowskim stole i poznajcie szlachetne smaki kulinarnego baroku. 

ODBIORCY: dorośli 
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Villa Intrata | ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
TERMIN: 14 października, godz. 18.00 
KOSZT: 200 zł 
BILETY: www.bilety.wilanow-palac.pl oraz w kasie muzeum
-
Maciej Nowicki – szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Specjalizuje się w historycznej rekonstrukcji kulinarnej opartej głównie na kuchni XVIII i XIX wieku. Na co dzień pracuje z przepisami pochodzącymi z najstarszych polskich książek kucharskich. Z zamiłowania – historyk i ogrodnik. Autor wydarzeń rekonstruktorskich, podczas których przekłada świat zapomnianego smaku na język współczesnej wrażliwości kulinarnej. Orędownik starych odmian warzyw, owoców oraz dzikich roślin jadalnych. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współtworzy program Ogród – Kuchnia – Stół, którego celem jest edukacja kulinarna dzieci i młodzieży.

Aleksander Baron – jeden z lepszych szefów kuchni młodego pokolenia, restaurator, publicysta kulinarny. Z wykształcenia artysta rzeźbiarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Artystą pozostał, ale z pracowni rzeźbiarskiej przeniósł się do kuchni. Jego znakiem rozpoznawczym są autorskie kiszonki, które obecnie stanowią podstawę jego kuchni. Niepowtarzalny styl Barona jest rozpoznawany zarówno w Polsce, jak i na świecie – dzięki licznym pokazom, w których uczestniczył. Jest również współwłaścicielem i head chefem warszawskiej restauracji Solec 44, w której eksploruje granice kuchni polskiej, odświeża dawne przepisy i redefiniuje klasyki. Lokal jest rekomendowany przez organizację Slow Food Polska oraz znajduje się w żółtym przewodniku Gault&Millau Polska.

KONTAKT: 
Paulina Szulist-Płuciniczak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 
tel.: 22 544 27 87

 

 

wilanow_kolacjanaczteryrece.jpg

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje